#17 Centra Zdrowia Psychicznego – o zmianach w polskiej psychiatrii!

Zmiana to trudne słowo. Każda budzi zazwyczaj wiele emocji. Zwłaszcza zmiany w polskiej psychiatrii…  Fakt jaki jest, każdy widzi. Na zmiany reagujemy różnie. Jakie są aktualne zmiany w polskim systemie psychiatrycznym?

Przyglądam się zmianom w polskiej psychiatrii odkąd zostałam pilotem F.20. W końcu mundur pilotki zobowiązuje! Trzeba wiedzieć do jakiej “szkoły lotnictwa” się należy. A tak na poważnie, to przydatna w korzystaniu z systemu psychiatrycznego jest wiedza o nim. W jakim sensie? Często słyszę od Was po prostu o braku dostępności leczenia. Dlatego warto wiedzieć, jak psychiatria się zmienia, by wiedzieć co nam przysługuje, czasami tuż za rogiem. Pisząc ten wpis, zdaję sobie sprawę, że wciąż ze zmian w systemie może korzystać 10% z nas. Mam jednak nadzieję, że do 2027 roku, zgodnie z aktualnymi obietnicami, już wszyscy będziemy mogli korzystać z Centrów Zdrowia Psychicznego. Tak! Dzisiaj o nich mowa!  

CEL ZMIAN?

Na czym polegają Centra Zdrowia Psychicznego? Po pierwsze nie są to nowe szpitale. Dzięki uprzejmości i materiałom prasowym Biura ds. pilotażu NPOZP oddam teraz głos Ministrowi Markowi Balickiemu:

Celem Centrów Zdrowia Psychicznego jest poprawienie sytuacji osób doświadczających kryzysu psychicznego. Ułatwienie im dotarcia do pomocy i otrzymania jej w takiej formie, która najbardziej pasuje do danego przypadku. Lekarze już nam mówią, że dzięki Centrom Zdrowia Psychicznego jest mniej hospitalizacji, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Minister Marek Balicki

W 29-ciu aktualnie działających CZP w Polsce chodzi bowiem o przeniesienie punktu ciężkości ze znanych nam szpitali (czyli głównej formy pomocy) do opieki psychiatrycznej w środowisku (czyli miejscu naszego zamieszkania). Wiem, że brzmi to nieco skomplikowanie, więc może zacznę od tego, jak skonstruowane jest modelowe Centrum Zdrowia Psychicznego.

MODEL ZMIAN?

Każde CZP ma swój punkt dowodzenia. Profesjonalnie nazywa się on Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym (PZK). Aby skorzystać z pomocy w Centrum trzeba się do takiego punktu zgłosić w godzinach jego urzędowania (zazwyczaj 8:00 – 18:00). Do punktu może zgłosić się pilot samodzielnie lub też może przyjść z bliską osobą, a nawet ktoś bliski może przyjść sam w imieniu pilota. Ważne jest to, żeby się nie bać, ponieważ na miejscu czekają same “wspaniałości”. 

W Punkcie Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym czekają (zwani tak przez mnie) case managerowie, tacy nowocześni pracownicy, którzy po wysłuchaniu naszych potrzeb kierują nas do odpowiedniego specjalisty lub jeśli sprawa jest tzw. kluczowa, czyli “pilot w stanie nagłym” od razu kieruje nas do szpitala, gdzie czekają na pilota tzw. łóżka kryzysowe.  

Kiedy osoba doświadczająca kryzysu zgłasza się po pomoc do Centrum Zdrowia Psychicznego, dobierana jest forma pomocy pasująca do jej potrzeb.

Minister Marek Balicki

Taki pracownik PZK może nas równie dobrze zapisać do psychiatry, do psychologa, na konsultację neurologiczną, a nawet do OPS-u. To wszystko zależy od tego z jakimi problemami zdrowotnymi i życiowymi do PZK przychodzimy. 

Nowością, którą wprowadzają Centra, jest koordynacja leczenia, podążanie za dynamiką kryzysu, odpowiadanie na zmianę potrzeb pacjenta. Dla osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, która wymaga dłuższej terapii, w Centrum Zdrowia Psychicznego opracowywany jest nie tylko plan leczenia, ale i wyznacza się mu koordynatora, który czuwa nad realizowaniem tego scenariusza. Nad tym, by spotkania z psychologiem, terapeutą czy lekarzem odbyły się w odpowiednich terminach. Koordynator reaguje na zmiany stanu zdrowia osoby w kryzysie. Z myślą o dobru swojego podopiecznego może sugerować modyfikacje w planie wsparcia, tak, by pomoc przybierała jak najlepszą formę dla pacjenta. 

Minister Marek Balicki

Co ciekawe do PZK można przyjść nie tylko w stanie “nagłym”, lecz także w lepszej formie. W końcu, np. terapię można zacząć właśnie w dobrym stanie. Bardzo wskazany jest kontakt z takim punktem np. po hospitalizacji. 

Z ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów wynika, że najbardziej doskwiera im to, że po wyjściu ze szpitala nie wiedzą, co dalej robić. Centrum jest rozwiązaniem tego problemu. Pacjent od razu po wypisie ze szpitala może przyjść do Punktu Zgłoszeniowo Koordynacyjnego w Centrum Zdrowia Psychicznego z kartą informacyjną dotyczącą przebiegu leczenia, by został opracowany dla niego plan dalszego wsparcia. 

Minister Marek Balicki

Oj widzę, że o CZP będzie potrzebny jeszcze nie jeden wpis, ponieważ dzisiaj udaje mi się opisać jedynie Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne. Warto wiedzieć, że ta pomoc i wsparcie jest szerokie. Dlatego też powyżej grafika obrazująca strukturę modelowego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Namiary na wszystkie Centra Zdrowia Psychicznego w Polsce znajdziecie na stronie: www.czp.org.pl

Korzystacie z CZP? Jak Wasze wrażenia? Zapraszam jak zwykle do kontaktu i komentarzy! 🙂

One thought on “#17 Centra Zdrowia Psychicznego – o zmianach w polskiej psychiatrii!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: