STREFA ODLOTÓW

Zapraszam do lektury! 🙂

#39 „Na pełnym morzu”, czyli o sieci wsparcia w Teatrze Kryzys

Sieć wsparcia to termin często używany przez psychiatrów, terapeutów i psychologów. Co właściwie oznacza i jak wielkie może mieć znaczenie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniósł mi Teatr Kryzys, który tworzę od lat. Umówiliśmy się w nim na wiele rzeczy, także na kontrakt, czyli na listę zasad dotyczącą m.in. tego jak chcemy sięCzytaj dalej „#39 „Na pełnym morzu”, czyli o sieci wsparcia w Teatrze Kryzys”

#40 Rocznica i 5 MITÓW na temat osób ze schizofrenią

Zmieniłam pracę. Zmieniłam mieszkanie. Zmieniam swoje umiejętności w zakresie remontowania chałupy. Zmieniam swój ogar życiowy związany z pojęciem „kredyt”. Więcej wymówek nie mam. No dobra, może jeszcze sytuacja z obrazka – nic nie przychodziło do głowy. Pojawiam się znów i po tej długaśnej przerwie, radośnie zapraszam – świętujmy! Był taki dzień lipcowy, bardzo upalny, kiedyCzytaj dalej „#40 Rocznica i 5 MITÓW na temat osób ze schizofrenią”

#38 Flashbacki, czyli o cierpieniu, które lubi wracać

Są takie rzeczy, które większość z nas zna. Coś jak tabliczka mnożenia czy instrukcja przygotowania jajecznicy. Tylko w dużych emocjach, kiedy gotuje się w nas woda uczuć i mózg paruje, zdarza nam się i o tych rzeczach zapomnieć. Pamięć nie jest absolutna i uczucia mają na nią duży wpływ. Szanując ten stan rzeczy, rzucam garśćCzytaj dalej „#38 Flashbacki, czyli o cierpieniu, które lubi wracać”

#37 Hejt psychiatryczny – jak sobie z nim radzę?

Chwilę mnie nie było, ale wracam z nowinkami. O tym oczywiście przeczytacie w końcowej części wpisu. Musiałam dostać niezłego kopa, żeby w natłoku obowiązków wydobyć z siebie jeszcze ten wpis. To wszystko za sprawą hejtu psychiatrycznego, czyli stygmatyzacji, o której dzisiaj słów kilka. Zacznijmy od definicji dwóch słów kluczowych, którymi dzisiaj będę się posługiwać: StygmatyzacjaCzytaj dalej „#37 Hejt psychiatryczny – jak sobie z nim radzę?”

#35 WSTYD, czyli o rozczarowaniu sobą i pozytywach tej emocji

„Dlaczego nie mogłam tego powstrzymać?”. „Zawiodłam siebie i innych”. „Coś ze mną jest nie w porządku, skoro to mnie spotyka”. Takie i wiele innych myśli mogą kłębić się w głowie, kiedy czujemy wstyd. Nie warto udawać, że wstydu nie ma. Jeszcze bardziej nie warto o nim milczeć. Zatem po co nam wstyd i jak możnaCzytaj dalej „#35 WSTYD, czyli o rozczarowaniu sobą i pozytywach tej emocji”

#34 Wieża z kloców i borderline – WYWIAD z Anką Mrówczyńską

Zapraszam dzisiaj w przestrzeń mojego bloga wspaniałą autorkę Ankę Mrówczyńską po to, by nie tylko jej głos wybrzmiał, lecz także przybliżył nas do borderline. Mam wrażenie, że temat tego zaburzenia owiał oddech tajemnicy i niestety wiele osób rezygnuje ze znajomości z osobami, które mają to zaburzenie. Sama mam przyjaciółkę, która zmaga się z borderline, dlategoCzytaj dalej „#34 Wieża z kloców i borderline – WYWIAD z Anką Mrówczyńską”

# 33 Kiedy czuje się za mała na ten świat – wpis o wrażliwości

Mówi się, że ludzi chorujących psychicznie cechuje nadmierna wrażliwość. W Danii jest nawet piękne wyrażenie opisujące osoby po kryzysach: „wrażliwi psychicznie”. Nie wiem jeszcze co dokładnie, ale czuję, że coś w tym jest. Poczucie bycia „za małą na ten świat”, takiego niedopasowania, albo bycia kimś nieprzystającym do obecnej chwili czy czasów, po prostu zdarza miCzytaj dalej „# 33 Kiedy czuje się za mała na ten świat – wpis o wrażliwości”

#32 Piekę CIASTO ZDROWIENIA, czyli co umacnia nas na drodze do zdrowia?

Pieczenie ciasta? „Jakie to głupie” pomyślałam, siedząc na oddziale dziennym, gdzie takie praktyki były proponowane pacjentom. Długie lata zajęło mi zrozumienie tego, po jaką cholerę piekliśmy wtedy ciasta!? Na dodatek nie mam ręki do ciast. Mimo to od czasu do czasu podejmuję to wyzwanie z nadzieją, że tym razem mi się uda. Ze zdrowiem psychicznymCzytaj dalej „#32 Piekę CIASTO ZDROWIENIA, czyli co umacnia nas na drodze do zdrowia?”

#31 Czy to były stracone lata? 20 powodów by docenić KRYZYS!

Zastanawiałaś/łeś się kiedyś nad swoją listą docenienia kryzysu? Mit, że kryzys jedynie odbiera, trzeba na dobre między bajki włożyć. Oczywiście nie jest też tak, że tylko daje. Mam też długą listę strat, ale…, i ale jest tu bardzo ważne, to my wybieramy, którą listę powiesimy sobie na lodówce i jakiego koloru myśli będą nam się kłębić w głowie.

#30 Nowa mantra: „Czy wzięłaś/wziąłeś dziś leczki?”

Wpychano mi je szpatułką do gardła w szpitalu tak, bym nie mogła ich wypluć, schować pod język, czy skrzętnie ukryć gdzieś w policzku. Jak po takich doświadczeniach można mówić na nie z czułością „leczki”? Zapraszam do wpisu o przemianie w nastawieniu do farmakoterapii, która zadziała się we mnie dzięki psychoterapii i dobrym ludziom. „Czy wzięłaśCzytaj dalej „#30 Nowa mantra: „Czy wzięłaś/wziąłeś dziś leczki?””

#29 Kiedy stałam się dziełem sztuki – przygoda z wystawą „Tacy jak Ty” Fundacji ITAKA

Jak to jest, że pączka z nadzieniem zaczyna się przeważnie zawsze od tej strony, w której nadzienia nie ma? Tak też zaczęłam swoją rozmowę z Karoliną Jonderko, czyli fotografką, która stworzyła dla Fundacji ITAKA wystawę „Tacy jakTy”. Nadzieniem było oczywiście zdrowienie. Etap słodki, rozciągliwy w czasie i przyjemny… W dniach 23 – 29 listopada wCzytaj dalej „#29 Kiedy stałam się dziełem sztuki – przygoda z wystawą „Tacy jak Ty” Fundacji ITAKA”

#27 Piekło kobiet ze schizofrenią*

„Ma Pani schizofrenię? Aha to już rozumiem, dlaczego nie ma Pani dziecka…” „W Pani przypadku lepiej nie planować ciąży.” „Chce Pani rodzić, a wie Pani, że dziecko odziedziczy chorobę?” Porozmawiałam z pilotkami, które pilotują od lat F.20 (schizofrenię) o ich doświadczeniach w planowaniu ciąży, o ich rozmowach z lekarzami (kilka cytatów ginekologów powyżej), zatem oCzytaj dalej „#27 Piekło kobiet ze schizofrenią*”

#26 Zostawili mnie… a ja mówię świętujmy!

Odrzucenie jest doświadczeniem wielu osób po kryzysach psychicznych. Także moim. Telefony kiedyś umilkły. Internet się zawiesił. Drzwi przestały pukać. Na samo wspomnienie mam dreszcze w całym ciele. To był cholernie ciężki okres. Dlaczego dzisiaj przy wielkim święcie Zdrowia Psychicznego wspominam właśnie ten czas? Dlatego, że Światowe Dni Zdrowia Psychicznego to święto, podczas którego wszyscy zCzytaj dalej „#26 Zostawili mnie… a ja mówię świętujmy!”

#25 Odczarujmy pobyt w szpitalu psychiatrycznym!

Jak to jest spędzić rok w szpitalach psychiatrycznych? Czy jest się czego bać? Czy ta forma leczenia jest potrzebna? Jeśli zadałeś sobie jedno z tych pytań – wpadaj na kawkę i przeczytaj ten post! 🙂

#24 Pilot F.20, dobrym pracownikiem?

Na ogół jestem pozytywnie zakręconą osobą. Choroba nauczyła mnie wielu rzeczy. Wiele z nich przekłada się na moje zainteresowania i, o dziwo, także na pracę. Z uwagi na to, że mam jej ostatnio całą masę, troszkę zaniedbałam bloga. Nadszedł więc najwyższy czas na podjęcie tematu tabu. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak mało osób ze schizofreniąCzytaj dalej „#24 Pilot F.20, dobrym pracownikiem?”

#23 INDYWIDUALNY PLAN KRYZYSOWY – Odpuścić czy zmobilizować się – oto jest pytanie!

Co powinnam zrobić? Droga wróżko, powiedz mi, co się stanie z moim zdrowiem, jeśli zrobię A i co się stanie, jeśli zrobię B. Często A oznacza – spanie. Natomiast B oznacza – działanie. W trudnych chwilach, kiedy naprawdę mamy dość i na nic nie ma siły, a świat jest czarny… itd. W takich chwilach włączCzytaj dalej „#23 INDYWIDUALNY PLAN KRYZYSOWY – Odpuścić czy zmobilizować się – oto jest pytanie!”

#22 Z Kamilem na #Po Godny Szlak!

Upał! Skwar! Nie ma na nic sił… Tymczasem Kamil pokonuje pogodę! Tymczasem Kamil maszeruje pod górę! Tymczasem #PoGodnySzlak trwa! Weszłam na drogę zdrowienia razem z Kamilem. Ty też możesz do niej dołączyć! Nic prostszego! Idąc daje nadzieje, że trudności można pokonywać. Wędrując pokazuje, jak ważna jest wytrwałość, motywacja i samozaparcie. Dla mnie wędrówka Kamila #PoGodnySzlakCzytaj dalej „#22 Z Kamilem na #Po Godny Szlak!”

#21 eFowe Love Books – „Metamorfoza. Czyli terapia jednego spotkania”

Wzięłam tę książkę w ręce z lekkim niedowierzaniem. Terapia i tylko jedno spotkanie? Jestem w terapii od lat! Jak tylko jedno spotkanie może pomóc?! Książka ta jednak zabrała mnie w ciekawą podróż, a podejście nastawione na zmianę odmieniło moje spojrzenie na terapię. Jaką książkę dziś polecam? Autorką książki „Metamorfoza. Czyli terapia jednego spotkania” jest EwaCzytaj dalej „#21 eFowe Love Books – „Metamorfoza. Czyli terapia jednego spotkania””

#20 Chorowanie jest przyjemne?!

„Jedzie pociąg z daleka/ na nikogo nie czeka/ konduktorze łaskawy/ byle nie do Warszawy…”. Zaczyna się od piosenki, więc, jak pewnie podejrzewacie, wracam do formy. To za sprawą urlopu. Piszę ten wpis w pociągu, w trakcie wycieczki. Czasami, gdy zmieni się miejsce, i perspektywa się zmienia… Kiedy byłam mała, uwielbiałam chorować. Mama otaczała mnie wtedyCzytaj dalej „#20 Chorowanie jest przyjemne?!”

#19 Zwroty akcji w zdrowieniu i lista zwiastunowych objawów

Wtedy można odpocząć. Wtedy można wrzucić na luz. Wtedy można otworzyć się na nic nierobienie. Właśnie jestem w takim „wtedy”. Tylko… jak tego dokonać? Długo rozważałam, leżąc i patrząc po prostu w sufit, czy dzisiejszy post będzie miał ręce i nogi. Bowiem dzisiaj mi najzwyczajniej w świecie tych rąk i nóg brakuje. Niby są. LeżąCzytaj dalej „#19 Zwroty akcji w zdrowieniu i lista zwiastunowych objawów”

#18 Mutyzm wybiórczy – WYWIAD o młodych pilotach F.94.0 i towarzyszeniu ich rodziców

Aniu, jesteś mamą nastolatki z mutyzmem wybiórczym (F.94.0). Czy mogłabyś nam opowiedzieć, na czym to zaburzenie polega? Sam mutyzm to brak mowy przy nieuszkodzonych ośrodkach mowy. Może wystąpić w wielu zaburzeniach np. w zespole stresu pourazowego lub w schizofrenii.Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe, w którym mutyzm, czyli brak mowy, występuje w różnych sytuacjach, często łatwychCzytaj dalej „#18 Mutyzm wybiórczy – WYWIAD o młodych pilotach F.94.0 i towarzyszeniu ich rodziców”

#16 Czy chorujesz, czy pomagasz, dyplomacja Ci się nada!

Czy chorujesz lub znasz kogoś kto choruje? Może wolisz lub bardzo chcesz w końcu powiedzieć “zdrowieje”? Zawieszasz oko na tych pytaniach? Może kryją się za nimi długie opowieści? Ciekawość. Bycie ciekawym ludzi, ich historii, ich wzruszeń, ich sposobów radzenia sobie z trudnymi chwilami. Znasz to uczucie? Chcę powiedzieć, że na tym blogu dzieje się oCzytaj dalej „#16 Czy chorujesz, czy pomagasz, dyplomacja Ci się nada!”

#14 Worek prezentów od życia, czyli metody na łagodzenie objawów

Wyobraź sobie, że rodzisz się, trzymając w dłoni worek. Lubisz go. Jest tylko Twój. Masz gwarancję, że nikt nigdy Ci go nie zabierze. Idąc przez życie, wkładasz do worka różne swoje osiągnięcia, zalety, a także prezenty, którymi obdarzają Cię bliscy i Twoje otoczenie. Choć worek jest coraz bardziej wypełniony, nosisz go z pełną gracją iCzytaj dalej „#14 Worek prezentów od życia, czyli metody na łagodzenie objawów”

#13 „eFowe Love” – otwarcie o seksualności, związkach i zdrowiu psychicznym WYWIAD cz.1

F jak fighter. F jak future. F jak freedom. Poszukujemy i wciąż dopełniamy własną „eFkę”! Utożsamiam się z byciem pilotem własnej choroby, ale dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że każdy ma swoją definicję zdrowienia. Tym razem chcę przełamać kolejne tabu, więc… nucę dzisiaj: „Let’s talk about sex, baby! Let’s talk about You and me…” Czytaj dalej „#13 „eFowe Love” – otwarcie o seksualności, związkach i zdrowiu psychicznym WYWIAD cz.1″

#10 Jak hasła dostępu do siebie…

„Na swój sposób każdy człowiek przypomina dom” – powiedział do mnie Janek, kiedy siedzieliśmy na świetlicy szpitala psychiatrycznego.  Po chwili skwitował: „schizofrenicy nie mają domu”. Mrucząc coś pod nosem w akcie niezgody i wkurzenia na Janka poszłam do sali terapeutycznej i spędziłam w niej długie godziny rysując domy. Wtedy po raz pierwszy na dno mojejCzytaj dalej „#10 Jak hasła dostępu do siebie…”

#8 Tak jakby meteoryty – UROJENIA !

Urojenia to jedne z najtrudniejszych objawów choroby psychicznej. Wielkie cierpienie w tym temacie dotyczy zarówno osoby ich doświadczającej, jak i rodziny oraz bliskich, którzy nagle nie mogą poznać swojej ukochanej, bliskiej osoby. Specjalistom urojenia też spędzają sen z powiek…Dla mnie są jak meteoryty!

#7 TRIGGERY ZDROWIENIA! O tym co pomaga zdrowieć!

Wnioskuję o rytuał zdrowienia, którego chorujący psychicznie są pozbawieni. W innych chorobach zawsze nadchodzi taki moment, kiedy ktoś, nawet przy chorobie przewlekłej jest uznawany za zdrowego, który musi jedynie kontrolować swoje zdrowie i robić badania, brać odpowiednie leki. Dlaczego „zdrowy” z „eFką” nie przychodzi nam na myśl?

#6 Przez życie pisana NAWIGACJA dla pilotów z „eFką” – TOP 7 KSIĄŻEK!

Dobre latanie to takie, które trzyma mnie w ryzach umiarkowania. No wiecie, mam na myśli odpowiednie górki i dołki, które pozwalają łagodnie przechodzić przez turbulencje. Miewam słabsze i lepsze okresy, a te książki są dla mnie niczym kompas, który pozwala mi się odnaleźć, gdy nadchodzi burza czy nieprzychylny wiatr. Masz swoją ulubioną książkę o „eFce”?Czytaj dalej „#6 Przez życie pisana NAWIGACJA dla pilotów z „eFką” – TOP 7 KSIĄŻEK!”

#5 SZKOŁA ZDROWIENIA dla „WRAŻLIWYCH PSYCHICZNIE”, czyli wieści z Danii!

Anię Zdrowińską poznałam dość niedawno, ale zachwyciła mnie jej historia zdrowienia i to jak bardzo pomocny może być państwowy system opieki psychiatrycznej. Drogi czytelniku nie zestawiaj, nie porównuj i nie narzekaj, że u nas jeszcze tego nie ma, bo wystarczy zacząć czerpać z tego, o czym opowiada Ania. Życzę lotu pełnego inspiracji! Oczywiście nie jestCzytaj dalej „#5 SZKOŁA ZDROWIENIA dla „WRAŻLIWYCH PSYCHICZNIE”, czyli wieści z Danii!”

#4 Trudne początki i uskrzydlająca terapia (oraz Dąbrowski i Dweck)

Choroba to porażka, bo życie mi się nie udało. Być może popełniłam wiele błędów, a wśród nich jest także ten jeden, który kryje się za powyższym sposobem myślenia, czyli myślenia o chorobie w kategoriach osobistej porażki. Dlaczego jednak brać winę na siebie? Pamiętam te słowa jak dziś: „Ma Pani F.20. To poważna choroba. Musi PaniCzytaj dalej „#4 Trudne początki i uskrzydlająca terapia (oraz Dąbrowski i Dweck)”

#1 Jak zostałam pilotem F.20? Od autostygmatyzacji do nowej tożsamości!

To był rok 2012. Dokładnie końcówka roku, bo zima. Siedziałam sobie spokojnie w szpitalu psychiatrycznym, gdy zbliżały się święta Bożego Narodzenia i wtedy to się stało. Ni stąd ni zowąd dostałam licencję na mój nowy odrzutowiec! Nigdy wcześniej nie latałam, więc było to wielkie zaskoczenie. Lekarz zaprosił mnie na kilkuminutową pogawędkę o tym czy zdajeCzytaj dalej „#1 Jak zostałam pilotem F.20? Od autostygmatyzacji do nowej tożsamości!”

#2 „Cogito ergo sum” vs. Głosy w schizofrenii

Zderzmy „myślę więc jestem” Kartezjusza z jednym z objawów schizofrenii jakimi są głosy. Tak powstaje pytanie: Czy to moje myśli? „Głosy to tylko moje myśli”. Tak to sobie tłumaczyłam na początku mojego chorowania. Teraz słucham takich zdecydowanych zaprzeczeń objawów choroby, jakimi są głosy od wielu pacjentów na szkoleniach ze zdrowienia, które współprowadzę. Argument to trudny.Czytaj dalej „#2 „Cogito ergo sum” vs. Głosy w schizofrenii”

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.


Obserwuj blog

Dostawaj powiadomienia o nowych postach!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: